Uzun Yaşayanlardan Yaşlanmama Sırları

 

Yaşam süresi giderek uzuyor.  Türkiye’de yaşlı nüfusun 2000 ile 2025 yılları arasında yaklaşık yedi milyon artması bekleniyor.  Artık pek çok kişi 60’lı, 70’li yaşları “orta yaş” kabul ediyor.  Öyle görülüyor ki istesek de istemesek de yaşlılık yıllarında daha çok vakit geçireceğiz.

Hayat kalitesinin yüksek olduğu, uzun bir yaşam için yapmanız gerekenler fiziksel sağlığınızla da sınırlı değil.  Psikolojik, sosyal, duygusal, hatta ruhani fonksiyonlarınız da sağlığınızın önemli parçaları.  İşte bu nedenle uzun ve kaliteli bir yaşlanma sürecine sahip olmak istiyorsanız tüm fonksiyonlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Amerika’da senetaryen yani 100 yaşını geçenler üzerinde yapılan bir araştırma da uzun yaşamak için sadece fiziksel sağlığınızın değil, sosyal ve duygusal bağlarınızın da kuvvetli olması gerektiğini ortaya koydu.  Aşağıdaki 10 tüyo kaliteli bir hayat yolculuğunda ilk adımlarınız olabilir.

Unutmayın:  Yaşlanmak kaçınılmaz olsa da güzel yaşlanmak mümkündür.

İŞTE 10 SIR

Arkadaş ve ailenizle yakın ve samimi ilişkiler içinde olun.

Zihninizi sürekli aktif tutun, yeni bir şeyler öğrenmeye devam edin.

Bol bol gülün, espri anlayışınızı geliştirin.

İnançlarınıza ve ruhaniyetinize sıkı sıkı tutunun.

Yeni bir güne heyecanla başlamaktan hiç vazgeçmeyin.

Hareket etmeye, aktivitesi bol bir yaşam süremeye gayret edin.

Özgür olduğunuz ve kimseye bağımlı olarak yaşamadığınız hissine sahip çıkın.

Doğru bir beslenme planı uygulayın.

Haberleri, güncel olayları takip edin.

Yeni arkadaşlıklar kurun, dostlar edinin.

Yazar hakkında

Dr. Ece Hattat

Dr. Ece Hattat İşeri, Koç Özel Lisesi’nin ardından Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sosyal ve Medikal Yaşlanma konusunda yüksek lisansını tamamladıktan sonra Avrupa Cinsel Tıp ihtisasını ve NLP eğitimini bitirdi. Hattat Klinik ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği bünyesinde sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, cinsel sağlık, çift sağlığı konularında çalışmaktadır. 2007'den itibaren sağlık yazarı olarak ulusal gazete, dergi, blog ve diğer platformlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.
Dr. Ece Hattat İşeri evli ve bir çocuk annesidir.