“Süper” Yaşlanmak İster Misiniz?

Ortalama yaşam süresi giderek uzuyor.  Yaşam beklentisi 90’lı yaşları buldu.

Bir çok kişinin yaşamdan beklentisi de sağlıkla, mutlulukla yaşlanmak.  Muhtaç olmamak, üzüntü-kronik hastalıklarla boğuşmamak.

Bir yanda umutlar, bir yanda da yaşam tarzı seçimlerimiz.

Nedense yaşlanmak konusu açıldığında hep sağlıksız örnekler merak ediliyor.

Mesela ailesinde, çevresinde sağlığına dikkat etmemesine rağmen çok uzun yıllar, hiç hastalanmadan yaşayan yaşlıları olan birçok kişi var.

“Amcam 90’ına kadar sigara içti”.

“Babaannem hep kuyruk yağı yedi, spor yapmadı, 85’e kadar yaşadı”.

Bu nasıl oluyor?  Bu kişiler önerilen sağlık kurallarını hiç uygulamadan nasıl bu kadar uzun yaşamayı başarıyor? Ve bunu biz de yapabilir miyiz?

Amerikan Geriatri Birliği bu kişilere “süper yaşlılar” diyor. Araştırmalar bu süper yaşlıların pek çoğunun sağlıklı yaşam kurallarına çok takılmadığını hatta bir kısmının yetmişli yaşlarda kilolu olduğunu ve sigara içtiğini gösterdi.

Eh işte biz de böyle yaşayalım değil mi?

Maalesef olmuyor!

Çünkü süper yaşlılar genetik olarak çok avantajlı.  Bu yaşlılar iyi kolesterolü yükselten, kalp-damar sorunları ve Alzehimer hastalığından koruyan genlere sahip!  Bunlara “uzun yaşam genleri” deniyor.

Çoğumuz ne yazık ki bu genlere sahip değiliz.

Bu nedenle siz yine de doktorunuzun verdiği sağlık önerilerine uyun.

Kendinize sağlıksız değil sağlıklı alışkanlıkları örnek alın.

Bu öneriler, sadece ömrünüzü uzatmak için değil, sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmeniz için de gerekli.

Şanslı genlere sahip olduğunuzu düşünüp sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Sonuçta birçok hastalık, yaşam tarzı ve çevresel faktörler nedeniyle oluşuyor.

Genetik olarak şanslı olmasanız da sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigara ve aşırı alkolden uzak durma, kaliteli uyku, stres yönetimi ve mutlu bir cinsel yaşam gibi yaşam tarzı alışkanlıklarıyla  siz de bir “süper yaşlı”olabilirsiniz.

 

 

Yazar hakkında

Dr. Ece Hattat

Dr. Ece Hattat İşeri, Koç Özel Lisesi’nin ardından Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sosyal ve Medikal Yaşlanma konusunda yüksek lisansını tamamladıktan sonra Avrupa Cinsel Tıp ihtisasını ve NLP eğitimini bitirdi. Hattat Klinik ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği bünyesinde sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, cinsel sağlık, çift sağlığı konularında çalışmaktadır. 2007'den itibaren sağlık yazarı olarak ulusal gazete, dergi, blog ve diğer platformlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.
Dr. Ece Hattat İşeri evli ve bir çocuk annesidir.