Ona 6 Saniyeden 6 Kez Sarılın

Şefkatli, sevgi dolu bir dokunuş çiftleri iyileştirir, şifalandırır.

Dokunulan yerden beyne aktarılan sinyaller mutluluk ve bağlılık hormonlarını harekete geçirir.  Bir dokunuşun etkisi bazen desteğe, bazen minnete, bazen de aşka ve libidoya dönüşür.  Dokunan kişinin niyeti de sevgisi de aktarılır dokunulan partnere.

Maalesef çoğu çift için dokunma bir lüks.  Modern hayatın koşuşturmacası içinde çoğu çift birbirine hiç dokunmadan günlerini geçiriyor.  Dokunmayı unutanlar nasıl dokunmaya başlayacaklarını bile hatırlamayabiliyor.  Tenler uzaklaşıyor, gönüller kopuyor.

Üstelik de cinsel sorunlar varsa… Dokunmanın ilerleyip cinselliğe yöneleceği endişesi ve cinsel sorunların tekrar tekrar yeniden yaşanacağı kaygısıyla çiftler baştan dokunmuyorlar birbirlerine.

Haftasonuna girerken dokunmanın gücünü hatırlayalım derim.

Mesela sarılmanın gücünü.

Araştırmalar günde 6 saniyeden 6 kez sarılmanın ilişkilerde büyük değişimler yaratabileceğini gösteriyor. 

Sabah kalkınca, evden çıkarken, akşam evde buluşunca, uykuya giderken ve iki kere de ekstra olmak üzere içten, takdir, şükran, beğeni hisleriyle sarılmak çiftleri yakınlaştırıyor, bağlılık hormonu salgısını arttırıyor.

Pozitif hisler partnerinizle aranızda aktarıldığında gün boyu süren bir huzur ve mutluluk hissi yaratıyor. Üstelik eşinizle aranızda fiziksel bir bağı da devam ettiriyor.

Hadi bu hafta sonu daha çok sarılın ona, sevdiğinizi söyleyin.

Sarılma sayısını ve süresini ne kadar arttırırsanız o kadar iyi! 

Yazar hakkında

Dr. Ece Hattat

Dr. Ece Hattat İşeri, Koç Özel Lisesi’nin ardından Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sosyal ve Medikal Yaşlanma konusunda yüksek lisansını tamamladıktan sonra Avrupa Cinsel Tıp ihtisasını ve NLP eğitimini bitirdi. Hattat Klinik ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği bünyesinde sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, cinsel sağlık, çift sağlığı konularında çalışmaktadır. 2007'den itibaren sağlık yazarı olarak ulusal gazete, dergi, blog ve diğer platformlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.
Dr. Ece Hattat İşeri evli ve bir çocuk annesidir.