Karaciğeri Toksinlerden Kurtarın

Karaciğer, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olan en önemli organlardan biridir. Gerçekten de, sağlıklı bir karaciğer sizi hem çevresel, hem de metabolizmanızın ürettiği toksinlerden korur. Bu koruma işlevi, karaciğerde bulunan enzimler aracılığı ile gerçekleştirilir. Böylece hem sizi yaşlandıran toksinler ve serbest radikaller etkisiz hale gelir, hem de antioksidan seviyeleri artar.

Bazı yiyecekler karaciğerin “detoks” yapmasına yardımcı oluyor. Brokoli, lahana, karnıbahar, yeşil sebzeler, sarımsak-soğan, turp ve enginar bu besinlerin başında yer alıyor. Karaciğer sağlığı için milk thistle, yeşil çay, üzüm çekirdeği ekstresi, N-asetil sistein, kurkumin gibi besin destekleri de öneriliyor. Ancak bu destekleri doktor kontrolünde kullanmanız gerekiyor.

Ayrıca fazla alkol tüketiminden ve gereksiz ilaç kullanımından da kaçınmalısınız.

 

Yazar hakkında

Dr. Ece Hattat

Dr. Ece Hattat İşeri, Koç Özel Lisesi’nin ardından Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sosyal ve Medikal Yaşlanma konusunda yüksek lisansını tamamladıktan sonra Avrupa Cinsel Tıp ihtisasını ve NLP eğitimini bitirdi. Hattat Klinik ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği bünyesinde sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, cinsel sağlık, çift sağlığı konularında çalışmaktadır. 2007'den itibaren sağlık yazarı olarak ulusal gazete, dergi, blog ve diğer platformlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.
Dr. Ece Hattat İşeri evli ve bir çocuk annesidir.

Yorum Yapın