İçinizdeki Çocuğun Sesini Hiç Duydunuz Mu?

İçinizdeki çocuğun sesini hiç duydunuz mu?
Ben çok uzun süre bu sesin farkında değildim.
Anne olana kadar.

Anne olduğumda o ilk birkaç seneye kaç yıllık kişisel gelişim sığdı, ne çok birikim varmış inanamadım.
Kendi çocuğuma şefkat verdikçe duymaya başladım içimdeki çocuğu.

“Ben de buradayım”, “Benim de sarılmaya ihtiyacım var”, “Ben de sevgine, şefkatine muhtacım”, “Ben de görülmek, fark edilmek ve desteklenmek istiyorum” diyen bir sesin farkına o ufak bebek sayesinde vardım.

Evet o ses içimdeydi. Hep oradaydı. Ben fark edene kadar, sesini duyana kadar bağırmaya devam etmişti.

Ona ne hoyrat davrandığımı anladım. Yetersizliğini, eksikliğini, endişelerini, kabul edilme ihtiyacını, mutsuzluğunu, kırgınlığını, ikna edilmeyi bekleyen öfkesini, kalp yaralarını, isyanlarını, kabul ettiklerini ve reddettiklerini, o naif coşkusunu ve ben merkezciliğini, inatlarını, muhtaçlıklarını, kendini gerçekleştirmeye duyduğu özlemi ne kadar görmezden geldiğimi fark ettim. Ben fark etmedikçe hırçınlaşmış, yalnızlaşmış, mutsuz, vazgeçmenin eşiğinde kısılmış sesini duydum.

Üzgündü. Kendi çocuğuma asla davranmayacağım şekilde davranmıştım ona. En çok beni istiyor ama ya yine vazgeçersem diye temkinli davranıyordu.
Önce yavaş yavaş geldi o ses. Giderek daha fazla duyar oldum.

Ona şefkat verebileceğimi, onu rahatlatabileceğimi, ona ihtiyacı olan sevgiyi, saygıyı, onaylamayı, sarılmayı, öpmeyi, desteği sunabileceğimi keşfettim. Aynı bir annenin çocuğuna yaptığı gibi.

Böylece iki çocuğum oldu benim. Ne biri ne öteki. Biri olmadan öteki olmuyor onu da anladım. Bu sevgiyi anlamak için anne olmanın şart olmadıgını da öğrendim. Birbirini besleyen bir sevgi. Birbirinden çalan değil. Haksızlık eden ya da gereksiz olan değil. Birlikte var olan, birlikte büyüyen, birbirine ve dünyaya yayılan bir sevgi.

Hem çocuklarına hem içlerindeki çocuğa şefkat veren tüm kadınlar.

Anneler gününüz kutlu olsun!

Tutunun bu sevgiye. Hem çocuğunuzun hem de içinizdeki çocuğun sesini duyun.

Bu sevgi kurtaracak hepimizi.

Yazar hakkında

Dr. Ece Hattat

Dr. Ece Hattat İşeri, Koç Özel Lisesi’nin ardından Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sosyal ve Medikal Yaşlanma konusunda yüksek lisansını tamamladıktan sonra Avrupa Cinsel Tıp ihtisasını ve NLP eğitimini bitirdi. Hattat Klinik ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği bünyesinde sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, cinsel sağlık, çift sağlığı konularında çalışmaktadır. 2007'den itibaren sağlık yazarı olarak ulusal gazete, dergi, blog ve diğer platformlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.
Dr. Ece Hattat İşeri evli ve bir çocuk annesidir.