Buzlu Zencefil Çayı ile Serinleyin

Zencefili yaz aylarında unutuyoruz değil mi?  Oysa bu mucizevi bitki çok güçlü bir antioksidan ve vücudu yaşlandıran yangısal süreçleri engelliyor.  Akciğerlerden cinsel fonksiyonlara kadar hücreleri destekleyici etkisi var.  Kansere karşı ciddi bir koruma sağlıyor. Yani sadece grip-nezle sezonunda değil, bu sıcak günlerde de zencefilden yararlanmalıyız.

İşte bu yüzden yaz aylarında evde sık sık hazırladığımız buzlu zencefilli çay tarifini sizinle paylaşmak istedim.  Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:

2-3 işaret parmağı büyüklüğünde taze zencefil (ince ince doğrayın, bir kısmını da rendeleyin, daha fazla aroma için daha fazla kısmını rendeleyin)

1 limon (kabuğunu rendeleyin, kalanı  3-4 parçaya bölün)

1 portakal (kabuğunu rendeleyin, kalanı 6-7 parçaya bölün)

8-10 tane karanfil

2-3 çorba kaşığı bal (diyabeti ve insülin direnci olanlar eklemesin)

6-7 bardak su

Bir tutam taze nane

Hazırlanışı:

Suyu bir tencerede kaynatın.  Kaynayan suya tüm malzemeleri (nane dışında) ekleyin ve 5 dakika kaynatın.  Ocağı kapatın ve 15-20 dakika kapağı kapalı şekilde soğumaya bırakın.  Sonra kapağını açın ve tam olarak soğutun.  Çayınız soğuduğunda süzün, biraz buz ve naneyle servis edin.

 

Yazar hakkında

Dr. Ece Hattat

Dr. Ece Hattat İşeri, Koç Özel Lisesi’nin ardından Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sosyal ve Medikal Yaşlanma konusunda yüksek lisansını tamamladıktan sonra Avrupa Cinsel Tıp ihtisasını ve NLP eğitimini bitirdi. Hattat Klinik ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği bünyesinde sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, cinsel sağlık, çift sağlığı konularında çalışmaktadır. 2007'den itibaren sağlık yazarı olarak ulusal gazete, dergi, blog ve diğer platformlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.
Dr. Ece Hattat İşeri evli ve bir çocuk annesidir.